Qualisys Hareket Yakalama Sistemleri

 

“Hibusques hybrid ile işaretsiz (markerless) hareket yakalamaya geç.”

Hareket yakalama nedir ?

Hareket yakalama veya kısaca mocap, hareketin kaydedilmesi işlemidir. Qualisys, optik hareket yakalamada uzmanlaşmıştır.

 

Biz insanlar ve hayvanların veya cansız nesnelerin tam vücut hareketlerini kaydetmek için kameralar ve yazılım sağlıyoruz.

Infrared Optik hareket ve yürüyüş yakalama, her tür hareketi doğru şekilde takip ve kayıt ederek, ölçüm nesnesinin hareketinin 3 boyutlu olarak modellenmesinde kullanılır.

İlgili noktalara yerleştirilmiş aktif ve pasif işaretleyiciler vasıtası ile ölçüm uzvunun her türlü hareketini yakalamak, kesin ve tam olarak izleyebilmek ve kayıtlarını alabilmek için Qualisys kameraları kullanılır. Hareket yakalama, her tür hareketin yani parametreleri olan baş, kol, pelvis, kalça, diz, ayak bileğini doğru şekilde takip ve kayıt ederek, ölçüm nesnesinin hareketinin 3 boyutlu olarak modellenmesini sağlar.


Çok yüksek hassasiyet ile gerçek zamanlı olarak marker pozisyonlarını Qualisys Hareket Analiz Sistemi ile belirlemenin yanı sıra bu alandaki tek yüksek hızlı ve yüksek çözünürlüklü hareket yakalama özelliğine sahip tıbbi cihazdır. Bu çift fonksiyonellik dış mekan ölçümleri için geliştirilen aktif filtreleme ile birleşerek Qualisys hareket yakalama sistemlerini bu pazardaki benzersiz ve en ileri konuma getirmektedir.

Qualisys sistemleri çeşitli ihtiyaçlara yönelik ürünleri sayesinde hareket yakalama konusunda çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Kullanılan teknoloji hatasız ve güvenilir olmakla birlikte bu alanda ilgili hekimlere ve sağlık personeline gerçek zamanlı olarak yüksek kalitede veriler sağlar.

 

Yazılım araçları; hız, ivme, rotasyon ve açı gibi temel hareket hesaplamalarının yanı sıra oldukça karmaşık hesaplamaların gerçekleştirilmesini de kolaylaştırır.

Sporcu sağlığı araştırmaları ve analizleri, Ortopedik, Nörolojik, Hareket ve yürüyüş bozuklukların tespiti ve daha sonra tedavi öncesi ve sonrası analizleri, Hareket sırasında MRI görüntüleme ile birlikte hastanın fonksiyonel bozukluk tespiti ve görüntülenmesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon uygulamaları için idealdir.

 • Yüksek hızlı hareket yakalama
 • Yüksek hızlı video
 • Gerçek zamanlı çalışma
 • Dış mekan ölçümleri için aktif filtreleme
 • Hem aktif hem de pasif markerlar ile çalışma olanağı
 • IP67 koruma sınıfı. (Suya daldırmanın etkilerine karşı korumalı ve toz geçirmez.)
 • MRI koruma.
 • Sabit ve taşınabilir bilgisayarlar ile kullanılabilme imkanı
 • Kameralardan bilgisayara tek kablo ile bağlantı ve ya kablosuz, WiFi
 • Aktarma merkezi, çalışma istasyonu gibi herhangi bir harici işlemci bulundurmaz.
 • iOS cihazları için özel aplikasyonları mevcuttur
 • Kuvvet platformları ve EMG gibi harici ekipmanlar ile senkronize edilebilir.
 • Firmanın kendi patnentli yazılımı olan QTM (Qualisys Hareket ve Yürüyüş takip yöneticisi)
 • Donanım ayarı ve takip kontrolü aynı arayüz ile yapılır ve tüm ayarlar kaydedilebilir.
 • Bir video kamera bağlanarak senkronize bir video görüntüsü alınması mümkündür.
 • Analog veriler hareket yakalama verileri ile birlikte kaydedilebilir.
 • Visual 3D ileri analiz paketi ile geniş bir uygulama yelpazesinde biyomekanik modellemeler yapılmasını mümkün kılarak hem araştırmacı sağlık personeline hem de klinisyenlere esnek, sağlam ve görsel çözümler sunar.

Uygulama Alanları

İnsanların hareketleri ölçmelerine ve analiz etmelerine yardımcı oluyoruz. Optik hareket yakalama teknolojisi olarak da bilinen optik takip teknolojimiz, çok hızlı hareket eden nesnelerin konumunu son derece yüksek doğrulukla ölçmeyi mümkün kılar. İç mekanda, dış mekanda, yerden havaya veya sualtına kadar hangi koşulda olursa olsun, çözümümüz var. Teknoloji deneyimli mühendislerden oluşan ekibimiz tarafından tasarlanan ve üretilen hareket yakalama kameraları, yazılım ve diğer donanımlardan oluşmaktadır. Teknolojimiz, dünyanın her yerinden araştırmacılar, biyomekanistler, doktorlar ve mühendisler tarafından kullanılmaktadır. Ancak, bir şeylerin nasıl hareket ettiği hakkında bilgi almak isteyen herkes teknolojimizden yararlanabilir. Örneğin hareket yakalama sistemlerimiz, yaralanmaları bulmak ve önlemek, biyomekanikteki performansı artırmak ve mühendislerin daha iyi ürünler üretmesine ve üretim verimliliğini arttırmasına yardımcı olmak için kullanılabilir.

Daha fazla bilgi alın

Cihazlarımızla ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.