EKF-LAKTAT ÖLÇÜM CİHAZI

 

Laktat Testi Nedir?

Laktat testi, kişinin egzersiz sırasında laktik asit seviyelerini ölçen bir tıbbi testtir. Bu test, sporcuların performansını değerlendirmek, antrenman yoğunluğunu ayarlamak, aerobik eşiği belirlemek ve bazı sağlık sorunlarını teşhis etmek için kullanılır. Egzersiz sırasında laktik asit birikimini ve dayanıklılığı ölçmek amacıyla gerçekleştirilir.

 

“Spor Performansı Takibi İçin Basit, Doğru ve Güvenilir Laktat Analiz Cihazı”

Lactate Scout 4, dünya genelindeki spor bilimcileri ve profesyonel sporcular için birinci tercih seçeneğidir. Lactate Scout 4, açık hava antrenmanları, spor salonlarında kullanım veya laboratuvar performans analizi için mükemmel olan basit ve güvenilir bir laktat ölçüm cihazıdır.

Bu cihaz saha ve spor salonu kullanımı için tasarlanmış olup, hem antrenörler hem de sporcular için laktat seviyelerini hızlı bir şekilde ölçme imkanı sunar. Bu ölçümlerden sporcu dayanıklılık seviyeleri değerlendirilebilir, en uygun antrenman programları oluşturulabilir, aşırı antrenmandan kaçınılabilir ve metabolik bilgiler, kalp atış hızı bölgelerini belirlemeye yardımcı olabilir.

Laktat sensörleri sadece 0.2 µl kapiller kan gerektirir ve sonuçları 10 saniye içinde sunar. Lactate Scout 4, 500 sonucu depolayabilir ve aynı zamanda Bluetooth® özellikli kalp atış hızı monitörleri ile bağlantı kurabilir. Ayrıca performans analizi için bir kronometre fonksiyonunu da içerir.

Entegre tek adım test fonksiyonu ve Bluetooth® bağlantısı ile Lactate Scout 4, piyasada bulunan en gelişmiş el tipi laktat analiz cihazlarından biridir.

Lactate Scout 4, kullanıcı dostu bir araçtır. Elektronik kağıt (e-paper) ekranı kolayca gezinmeyi sağlar ve değişen ışık koşullarında ve farklı görüş açılarında mükemmel okunabilirlik sunar.

Yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında vücut, laktatı kandan temizleyebildiğinden daha hızlı bir şekilde üretir. Bu, laktatın kanda birikmesine yol açar.

Belirli bir eşik noktasına kadar, vücut, laktatı kandan temizleme hızında, kandaki laktat konsantrasyonunun yüksek olmasına rağmen kas fonksiyonunu engellemeden temizleyebilir.

Daha yüksek yoğunluktaki egzersizler, bu eşiğin aşılmasına yol açar, böylece laktat üretimi laktat temizliğini aşar. Artan laktat ile ilişkilendirilen biyokimyasal süreçler, kas hücrelerini strese sokar. Bu nedenle, eğitimin en etkili olduğu laktat eşiğini belirlemek önemlidir.

Bu nedenle, bir laktat analiz cihazı, aşırı antrenman olmadan dayanıklılığı artırmak için fitness eğitimi ve kardiyovasküler eğitimde kullanışlıdır.

Laktat, bir enerji kaynağıdır ve kas hücreleri tarafından metabolize edilir. Laktat ne kadar verimli metabolize edilirse, egzersiz sırasında kan laktat konsantrasyonu o kadar düşük olur. Ayrıca, egzersiz sonrası dönemde dolaşımdan fazla laktat daha hızlı temizlenir.

Lac [kan] = Lac [üretilen] – Lac [temizlenen]

Dayanıklılık sporcuları, artan laktat dengesini – laktat üretimi ile laktatın parçalanması arasındaki dengeyi – sağlamayı amaçlamalıdır

Olumlu sonuçlar elde etmek ve performansı geliştirmek için, egzersiz yaparken anaerobik eşik seviyesinin hemen altında çalışılması tavsiye edilir.

Daha yüksek yoğunlukta egzersiz yapmak, anaerobik eşiği aşmayı ve kan laktat konsantrasyonunda hızlı bir artışa neden olur. Bu eşik kişiden kişiye farklılık gösterir ve bir bireyin eşiği tek adım testi kullanılarak belirlenebilir.

Tek adım testinde, antrenman yoğunluğu belirli aralıklarla, örneğin bir koşu bandı veya egzersiz bisikleti üzerinde veya saha testi sırasında, aşamalı olarak artırılır.

Her aralığın sonunda kan laktat konsantrasyonu ölçülür ve yük değeri üzerine bir grafikte çizilir.

Elde edilen eğri, eşik değerini gösterir. Sporcunun anaerobik eşiği yaklaşık olarak ne kadar yüksek yoğunlukta egzersiz yaptığı ve ne kadar fit bir sporcu olduğunu gösterir.

Bir antrenman programı, egzersizin anaerobik eşik aralığında gerçekleşmesi şeklinde tasarlanırsa, metabolizma üzerinde olumlu etkileri olabilir. Bu, kas hücre kasılmalarını artırabilir, kas hücre onarımını geliştirebilir, kan damarlarını artırabilir ve kalp fonksiyonunu iyileştirebilir. Vücut böylece enerjiyi daha verimli bir şekilde üretebilir, hatta daha yüksek yoğunluklarda egzersiz yaparken bile bu enerji daha fazla üretilebilir.

Sporcular için Laktat Ölçümü

Yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında, vücut, laktatı kandan metabolize edilip temizlenmesinden daha hızlı bir şekilde üretir. Bu, laktatın kan dolaşımında birikmesine neden olur.

1. Sensörü çıkarın ve analiz cihazına yerleştirin.

2. Parmağınıza hafifçe bastırın ve sensöre dokunarak kanı toplayın.

3. Sonuç 10 saniye içinde görüntülenir.

Kullanımı Kolay

 • Sensörü takmak/çıkarmak için kullanılır.
 • Eğitim sırasında esneklik sağlamak için basit gezinme sağlar.
 • Sadece 0.2 µl kapiller kan gerektirir.
 • Önceden kalibre edilmiş sensörler mevcuttur.
 • Cihazı basit bir kodlama ile kalibre edilir.
 • Laktat ölçüm değeri, tarih/saat, ölçüm modu, sıcaklık, kalp atış hızı ve bellek kimliği tek bir ekranda bulunur.
 • Otomatik kendi kendine test edebilme özelliğine sahiptir.

Hızlı ve doğru

 • Enzimatik amperometrik tespit yöntemi mevcuttur.
 • Sonuçlar 10 saniye içinde çıkar.
 • Ölçüm aralığı: 0.5 – 25 mmol/L
 • Düşük ve yüksek hematokrit seviyelerinin etkisini telafi eder.

Hata payı:

Hct-aralığı 35 – 50% : 0.5 – 6.7 mmol/L kan laktatı ≤0.2 mmol/L, 6.8 – 25 mmol/L kan laktatı ≤3%

Hct aralığı >50% : 0.5 – 7.5 mmol/L kan laktatı ≤0,3 mmol/L, 7.6 – 25 mmol/L kan laktatı ≤4%

 • Fonksiyon kontrolü için test çözümleri mevcuttur.

Ana Özellikler

 • Sadece 10 saniyede sonuçlar sağlar.
 • Entegre Bluetooth® Low Energy mevcuttur..
 • Kalp atış hızı monitörlerine bağlanabilir.
 • Kullanımı kolaydır.
 • Cebinizde taşınabilir boyut: 91 x 46 x 21mm

Pratik ve Güvenilir

 • 500 sonuca kadar depolama kapasitesine sahiptir.
 • Sadece 2 adet CR2450 pil ile 1,000 test yapabilir.
 • Entegre Bluetooth® Low Energy bağlantısı mevcuttur.
 • Cebinizde taşınabilir: 91 mm (y) x 46 mm (g) x 21 mm (d)
 • Hafif: 60 g
 • Çalışma aralığı: 10-45 °C ve maks. %85 nem

Performans Ölçümü

Tek ve adım-test ölçümleri yapar.(dinlenme/egzersiz/dinlenme)

Laktat değeri ile bağlantılı Bluetooth® Low Energy uyumlu kalp atış hızı monitörlerine bağlanabilme özelliği mevcuttur.

Kronometre mevcuttur.

Performans yönetimi için Lactate Scout Assistant yazılımı mevcuttur.

Lactate Scout 4 için Taşıma Çantası

Lactate Scout 4 için YENİ sert bir taşıma kılıfı bulunmaktadır.

Kılıf, sert plastik malzeme ile donatılmış olup iki kilitleme klipsi ve Lactate Scout logosu bulunmaktadır. Kılıfın içi, Lactate Scout 4’ünüzü, su püskürtme şişesini ve üç strip kartuşunu güvenli bir şekilde tutmak için kesilmiş köpük astar içerir. Ayrıca, Lactate Scout kullanırken ihtiyacınız olabilecek diğer aksesuarlar için yer bulunmaktadır.

Daha fazla bilgi alın

Cihazlarımızla ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.